Droga św. Jakuba - Via Regia - Małopolska Zachodnia

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Przeginia

Email Drukuj PDF
Przeginia - ikona Przeginia

Etap trasy: Przeginia - Olkusz

Na etapie Przeginia Olkusz (do Schroniska Młodzieżowego, miejsca ew. noclegu) przebieg Via Regia jest w całości wyznakowany własnym znakowaniem.

Po opuszczeniu sanktuarium w Przegini kierujemy się za znakami, najpierw kawałek lokalną drogą a później drogą gruntową do niewielkiego lasku. Po wyjściu z niego widzimy obniżające się w kierunku wyraźnej doliny pola i łąki. Kierujemy się przez nie, po skosie dość wyraźną drogą polną, jako punkt odniesienia mając spory wapienny ostaniec z widniejącą jaskinią o nazwie „Dupnik”. Ostaniec zostawiamy po naszej lewej stronie i wchodzimy za znakami w wyraźnie wyciętą zalesioną dolinę którą dochodzimy do miejscowości Zawada. Dochodzimy do sporego skrzyżowania (dom ze sklepem) i kierujemy się za drogą w prawo.

Po przejściu ok. 200 metrów skręcamy w lewo, w leśną drogę. Droga i znaki poprowadzą nas najpierw przez las, potem skrajem lasu i pól do miejscowości Osiek. Tam przekraczamy lokalną drogę biegnącą przez całą miejscowość Osiek i kierujemy się na widoczną ścianę kolejnego lasu. Drogą przez las, a następnie skrajem lasu i pól przemierzamy przez kolejne wzgórza z których mamy doskonałe panoramy na miejscowości Osiek i Witeradów. W pewnym momencie, na wprost dostrzegamy przepiękną panoramę Olkusza z wybijającą się wyraźnie bryłą gotyckiego kościołem pod wezwaniem św. Andrzeja. Schodzimy z kolejnego, już ostatniego wzgórza zagłębiamy się w sosnowy las. Dochodzimy w pobliże niewielkiego strumienia i drogą biegnącą wzdłuż niego dochodzimy do ulicy Legionów Polskich w Olkuszu. Po przejściu na jej drugą stronę dochodzimy do całorocznego schroniska młodzieżowego w którym możemy zanocować.

 


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama